6- AMELİYAT SONRASI NASILDIR?

Hasta ameliyat günü akşamı veya sonraki gün ağrı kesici ve gayta yumuşatıcı ilaç yazılarak taburcu edilir. Birkaç gün evde istirahat etmesi uygun olur. Oturup kalkmasında, yürümesinde, tuvalete gitmesinde engel yoktur. Önemli bir ağrı yakınması olmaz, ara sıra küçük kanamalar olabilir.

Makattaki yarığın tabandan yüzeye doğru kademe kademe iyileşmesi istenir. Pansuman yerine hijyenik pedler kullanılabilir. Yaranın tümüyle iyileşmesi 2-3 haftayı bulur. Bu süre boyunca hafif bir rahatsızlık hissi olsa da hasta olağan sosyal yaşamına devam edebilir. Yara tümüyle iyileşinceye kadar günde iki kez, bu mümkün değilse her dışkılamadan sonra sıcak oturma banyosu yapılması gerekir.

Sıcak oturma banyosu leğende ya da küvette yapılabilir. Yaklaşık 8-10 cm derinliğinde eli yakmayacak derecede sıcak su hazırlanır. Suyun içine iyot içeren antiseptiklerden birkaç kapak konulur ve içine oturulur. 10-15 dakika oturulması uygundur. Bu sırada yaranın parmakla nazikce kazınması faydalıdır. Bu işlemler hem rahatlatıcı, hem temizleyici hem de yara iyileşmesini kolaylaştırıcı etki yapar.

                      Dr Mehmet Güler Hemoroid Fistul Fissur