6- TÜP MİDE AMELİYATI NEDİR?

Tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatı; midenin bombe kısımlarının tamamen çıkartılıp atılarak -sanki yemek borusunun devamıymış gibi- bir tüp haline getirilmesi işlemidir. 


Zayıflatıcı etkisi iki yolla olur. Az miktarda gıda alımıyla doyma hissi yaratır, iştahı azaltır. Besinlerin mideden geçişini zorlaştırarak gıda alımını kısıtlar.


Besinlerin sindirim yolculuğu yavaşlar ancak yolu sapmaz. Gastrik bypasa oranla vücudun normal işleyişine daha uygun (daha fizyolojik) bir zayıflama ameliyatıdır.


Öncelikle hastanın sağlığı açısından ameliyatın tıbben gerekliliği ortaya konmalıdır. Ayrıca SGK tarafından belli miktarda yapılan ödemeler, vücut kitle indeksinin endokrinoloji uzmanı raporuyla belgelenmesini şarttır.


Ameliyatın maliyeti yüksektir. Ameliyatta kullanılan gelişmiş stapler (zımba) cihazları maliyeti artıran faktörlerden biridir. Ameliyat ileri derecede teknik donanım ve laparoskopik cerrahi deneyim gerektirir.

 

Ameliyat kapalı (laparoskopik) yöntemle uygulanır. İşlem geri dönüşümsüzdür. Gastrik bypasa oranla daha düşük risklidir. Zımba dikiş yerlerinden kaçak, sızma riski %1-2 civarındadır. Ameliyattan sonra 2-3 hafta süreyle sıvı gıdayla beslenilmesi ve asit düşürücü ilaç kullanılması tavsiye edilir. Multivitamin takviyesi önerilir.


Mide bandı ve gastrik bypasa göre daha yeni bir ameliyat tipidir. Ameliyat dönemi sorunları açısından gastrik bypas ameliyatlarından, takip dönemi sorunları açısından ise mide bandından daha avantajlıdır.


Ameliyattan sonraki iki yıl içinde hastaların çoğunda fazla kiloların yarıdan fazlası kaybedilir. Bu arada hastaların belirli bir kısmında obezite ile ilişkili hastalıkların  düzeldiği görülmüştür. Tip II şeker hastalığı (diyabet) olanların yarıdan çoğunda, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi sorunları olanların yarıya yakınında  düzelme düzelme beklenir.

          Vücut Kitle İndeksi Hesaplama