Ameliyatın Sonuçları Nasıldır?

Kapalı safra kesesi ameliyatı yirmi yılı aşkın bir süredir tüm dünyada yaygın olarak uygulanan standartları oturmuş bir cerrahi işlemdir. Doğru zamanda, uygun teknik donanımla, tecrübeli cerrahlar tarafından uygulandığında sonuç mükemmele yakındır.

Olumsuz sonuçlar daha çok; uzun süre ameliyat olmaktan kaçınmış, tekrarlayan iltihap atakları geçirmiş hastalarda yaşanır.

Safra kesesi alınan hastalarda safra kesesi taş ve iltihabına bağlı gelişen sorunlar tamamen çözülmüş olur. Kese tamamen alındığı için yeniden taş ve çamur oluşumu söz konusu değildir.

Ameliyat öncesi atakları tetiklemesin diye konulan diyet, yeme-içme kısıtlamalarına ameliyattan sonra gerek kalmaz.

Ameliyat sırasında safra kanallarında veya çevre organlarda yaralanmalar meydana gelme ihtimali %1'den azdır.

Hasta açısından ameliyat süreci oldukça konforludur. Şikayetlerin hemen hepsi ameliyattan sonra ortadan kalkar.

Safra kesesinde iltihap dışında olabilecek sorunları gözden kaçırmamak için ameliyatta çıkartılan tüm safra keseleri patolojik incelemeye gönderilir. Bunlardan %1 kadarında safra kesesi kanseri saptanır ve ek tedavilere ihtiyaç duyulur.

Safra kesesi vücut fonksiyonları açısından olmazsa olmaz hayati bir organ değildir. Yarattığı riskler arttığı zaman feda edilebilir. Safra kesesinin yokluğu diğer organlar ve sistemler tarafından kolay tolere edilebilir. Genel sağlık koşullarında önemli bir değişiklik beklenmez.