APANDİSİT

KLASİK AÇIK APANDİSİT AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Ameliyat genel anesteziyle veya belden iğneyle belden aşağısı uyuşturularak (spinal anestezi altında) yapılabilir. Ameliyat süresi genellikle 20-30 dakika arasındadır. Hastanede bir gün yatış gerekir.

KAPALI APANDİSİT AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Kapalı apandisit ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat yarım saat kadar sürer. Hastanede bir gün yatış gerekir. Hasta tümüyle uyuduğu için ameliyat işlemlerini farketmez ve hatırlamaz. Ameliyat karın duvarına açılan küçük deliklerden sokulan çubuklarla yapılır.

AMELİYATTA APANDİS NORMAL ÇIKARSA...

Kuvvetli apandisit şüphesi durumunda teşhisin kesinleşmesi için şartlar çok zorlanmadan ameliyat kararı alınır. Çünkü takip ve araştırma süresi 24 saati aştığı zaman patlamış apandisitle karşılaşma oranı ivmelenerek artar. Bu nedenle hızlı davranılır.

AMELİYAT SONRASI TAKİP NASILDIR?

Standart apandisit ameliyatından sonra hastalar aynı gün ayağa kalkıp yürüyebilirler. Dört-altı saat sonra ağızdan gıda alabilirler. Önemli bir ağrı problemi yaşanmaz. Birkaç doz ağrı kesici uygulanması yeterlidir.

AMELİYAT SONRASI SORUNLAR NELERDİR?

Ameliyat sonrası yarada enfeksiyon gelişebilir. Yarada ağrı, kızarıklık, şişlik, iltihabi akıntı ortaya çıkabilir. Periyodik pansumanlar ve antibiyotik tedavisi gerekebilir.

op-dr-mehmet-gulerop-dr-mehmet-guler-obeziteobezite-tedavi-op-dr-mehmet-guler