KIL DÖNMESİ

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığı derialtında iltihaba yol açan en çok kuyruk sokumunda görülen bir hastalıktır. Küçük ama küçümsenmemesi gereken bir sağlık sorunudur.

Kuyruk sokumu yara iyileşmesi açısından pek çok dezavantaja sahiptir. Yürümek, oturmak, tuvalete gitmek gibi vazgeçilmez aktiviteler bu alanı etkiler. Basınç, gerginlik, enfeksiyona yakınlık gibi faktörlerin hepsi biraradadır.

Her açıdan ideal ve sorunsuz -standart- bir tedaviden bahsetmek zordur. Tedavi seçenekleri gerçekten kafa karışıklığı yaratacak derecede çok çeşitlidir. Hastaların özelliklerine ve hastalığın evresine göre bir seçim yapılması gereklidir. Sıklıkla hastalığın olduğundan daha basit algılanması tedavi sonrası nükslere ve sıkıntılı süreçlere yol açar.

Kıl dönmesiyle başvuran hastaların çoğu uzun süredir iltihabi akıntısı olan, ilerlemiş, kronik pilonidal sinüs olgularıdır. Bu tür hastaların tedavisinde, hastalıklı dokunun tamamen çıkartılıp alanın yama kaydırma yöntemiyle onarılması şeklindeki ameliyatı yöntemi uzun yıllardır kendini kanıtlamış en güvenilir ameliyat tipidir.

Yeri, özellikleri ve tekrarlamaya yatkınlığı nedeniyle hastalık küçük gibi görünse de tedavisi yoğun emek, özen ve deneyim gerektirir.