www.iyibircerrah.com
≡ Menü

OBEZİTE

Obezite Dünya Sağlık Örgütünün ifadesiyle "vücutta sağlığı bozacak ölçüde anormal veya aşırı yağ birikmesidir". Gelişimi biyolojik, psikolojik, sosyal pek çok nedene bağlı olabilir. En önemli etkenler ise dengesiz yüksek kalorili beslenme ve hareketsizliktir.

Artmış yağ oranı başlangıçta sadece bedensel bir imaj sorunu olarak algılanabilir. Ancak fazla kilolar belirli bir sınırı aştıktan sonra obezitenin ciddi hastalıkları beraberinde getiren ve kişinin tüm yaşam tarzını olumsuz etkileyen bir faktör haline geldiği görülür.

Ne yazık ki toplumda obezite konusunda yanlış anlayışlar hakimdir. Fazla kilolu olmayı "keyfi" bir tercih, obezite tedavisi olmayı da "kozmetik amaçlı bir faaliyet" gibi görenlerin oranı az değildir.

Halbuki obezite çok yönlü sonuçları olan bir hastalıklar kompleksi, obezite tedavisi de sağlıklı kalmak için tıbbi bir zorunluluktur. OYH

Obezite; kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, meme, rahim, kolon kanseri ve kas iskelet sistemi hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür.

İlk bakışta önlenebilir bir hastalık gibi görünmesine rağmen obezitenin genel nüfus içindeki oranı giderek yükselmektedir. Son yıllarda hastalık derecesinde obezite sorunu olan insanların tedavisi için yapılan sağlık harcamaları katlanarak artmaktadır.

Hastalık derecesinde obezitede diyet ve egzersiz ile kalıcı tedavi oranı maalesef %5'in altındadır. Bu tür hastalarda cerrahi tedavinin daha üstün olduğu açık ve net olarak ortaya konmuştur. Dünyada her yıl yüz binlerce obezite hastası ameliyat olarak sağlığını (ruhsal, bedensel ve sosyal iyilik halini) yeniden kazanma şansına sahip olmaktadır.