19- AMELİYAT SONRASI TAKİP NASILDIR?

Standart apandisit ameliyatından sonra hastalar aynı gün ayağa kalkıp yürüyebilir ve ağızdan gıda alabilir. Önemli bir ağrı problemi yaşanmaz. Hastaların çoğu sadece ameliyat gecesi hastanede kalır. Ertesi sabah  ağrı kesici ve antibiyotik reçetesi ile taburcu olur. Patlama (perforasyon), apse ve sarılmış apandisit (plastron) gelişen hastaların daha uzun süreler hastanede yatmaları gerekebilir.

Ameliyattan sonra yaraların 2-3 gün kapalı kalması yeterlidir. Üçüncü gün pansuman sökülüp, atılıp banyo yapılabilir. Yara açık bırakılabilir. Kızarıklık akıntı vb. bir sorun yoksa tekrar pansuman gerekmez. Yara kendiliğinden eriyen gizli dikişlerle yaklaştırılmış ise dikiş alınması gerekmez. Görünür dikişler konulmuşsa ameliyattan bir hafta sonra dikişler alınmalıdır.

Özel diyet veya beslenme kısıtlaması yoktur. Bir ay kadar 8-10 kilodan fazla ağırlıkların kaldırılmasından sakınılmalıdır. Ağır sporlardan ve fiziki egzersizlerden kaçınılması önerilir.

Ameliyattan sonra vücuttan apadisin eksilmesi nedeniyle bedensel işeyişte bir bozukluk veya noksanlık olmaz. Uzun dönem takip ve kontrollere gerek yoktur.

       Dr Mehmet Güler Apandisit iStock 000011702648XSmall