AMELİYAT SONRASI TAKİP NASILDIR?

Standart apandisit ameliyatından sonra hastalar aynı gün ayağa kalkıp yürüyebilirler. Dört-altı saat sonra ağızdan gıda alabilirler. Önemli bir ağrı problemi yaşanmaz. Birkaç doz ağrı kesici uygulanması yeterlidir.

Hastaların çoğu sadece ameliyat gecesi hastanede kalır. Ertesi sabah ağrı kesici ve antibiyotik reçetesi ile taburcu olur. Ameliyatı gecikmiş, patlama (perforasyon), apse ve sarılmış apandisit (plastron) gelişen hastaların daha uzun süre hastanede yatış gerekebilir.

Dr Mehmet Güler Apandisit iStock 000011702648XSmallAmeliyattan sonra yaranın 2 gün kapalı kalması yeterlidir. Üçüncü gün pansuman sökülüp, atılıp banyo yapılabilir. Yara açık bırakılabilir. Kızarıklık akıntı vb. bir sorun yoksa tekrar pansuman gerekmez.

Yara kendiliğinden eriyen gizli dikişlerle yaklaştırılmış ise dikiş alınması gerekmez. Görünür dikişler konulmuşsa ameliyattan bir hafta sonra dikişler alınmalıdır.

♣ Özel diyet veya beslenme kısıtlaması yoktur. Bir hafta süreyle araç kullanmaktan ve cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Bir aya kadar 8-10 kilodan fazla ağırlık kaldırılmamalı, ağır fiziksel egzersizler ve yürüyüş dışındaki sporlar yapılmamalıdır.

Ameliyattan sonra vücuttan apadisin eksilmesi nedeniyle bedensel işeyişte bir bozukluk veya noksanlık olmaz. Uzun dönem takip ve kontrollere gerek yoktur.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin