AMELİYAT SONRASI

TÜP MİDE AMELİYATI - HASTANEDE YATIŞ DÖNEMİ

AMELİYATTAN SONRAKİ 1. GÜN

İlk gün küçük yudumlar halinde su içmeye başlanabilir. Başlangıçta içilen miktar önemli değildir. Maksat yeni mide işleyişine alışmaktır. Vücudun sıvı, tuz ve şeker ihtiyacı serumla karşılanır.

TÜP MİDE AMELİYATININ KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

AMELİYAT SIRASINDA GELİŞEBİLECEK KOMPLİKASYONLAR

-Kapalı ameliyattan açık ameliyata dönülmesi (%1-2).
-Bağırsaklarda veya diğer karın içi organlarda yaralanmalar (%1'den az).
-Yaralanmış damar veya organlardan olabilecek kanamlar (%2-3).

TÜP MİDE AMELİYATININ TABURCULUK REÇETESİ

∗AĞRI KESİCİ hap, günde 1-2 defa, gerektikçe
∗BULANTI GİDERİCİ hap, gerektikçe
∗MİDE ASİDİ AZALTICI hap, günde bir defa, 3 ay süreyle
∗VİTAMİN hapı, günde bir defa en az 3 ay süreyle
∗DESTEKLEYİCİ PROTEİN TOZU ürünleri, diyetisyen tarafından belirlenen sürece, önerilen miktarlarda

TÜP MİDE AMELİYATINDAN SONRA TABURCULUK ÖNERİLERİ

Tüp mide ameliyatından sonra iyileşme durumunun gidişatına göre hastaların çoğu ameliyattan sonraki 3. gün hastaneden taburcu edilir.

TÜP MİDE AMELİYATINDAN SONRA - BESLENME UYUM DÖNEMİ

Mide küçültme (tüp mide) ameliyatından sonra beslenme alışkanlıklarınız yeniden şekillenmelidir. Operasyondan hemen sonra berrak diyetten başlayıp, çeşitli kademelerden geçerek en sonunda yaşam tarzınız olacak sağlıklı diyete alışmanız gerekmektedir.

OPPS! YANLIŞLIKLA İRİ BİR LOKMA YUTTUNUZ, NE OLACAK?

Ameliyattan sonraki ilk günler yeniden şekillendirilmiş midenizle nasıl beslenmeniz gerektiğini yeniden öğrenmeniz gerekir. Bazen yanlışlıkla katı haldeki büyük bir lokmayı yeterince çiğnemeden kolayca yutuvermeniz söz konusu olabilir.

TÜP MİDE AMELİYATINDAN SONRA - NE KADAR ZAYIFLAYACAĞIM?

Tüp mide ameliyatından sonra hastaların çoğu mükemmel derecede zayıflar. Genel olarak zayıflama oranı fazla kiloların ortalama %70'i kadardır.

HIZLI ZAYIFLAMAK TEHLİKELİ MİDİR?

Zayıflama ameliyatlarından sonra, özellikle ilk birkaç ayda hızlı kilo kayıpları yaşanmaktadır. Bu bir yandan hastayı sevindiren bir durumken bir yandan da metabolik dengeleri bozma riski olan bir durumdur.

TÜP MİDEDEN SONRA - BESLENMEYİ YENİDEN ÖĞRENMEK

Zayıflama ameliyatları obezite tedavisi için bilinen en etkili ve en güçlü silahlardır. Ameliyat olarak bu güçlü silahlara sahip oluyorsunuz. Ancak ameliyatlar tek dokunuşta her şeyi düzeltecek mucizeler değil.

MİDE BANDLI HASTANIN TAKİBİ NASILDIR?

Hasta ameliyat sonrası düzenli kontrollerle takip edilmelidir. Bandın iç yüzü boyunca şerit gibi uzanan bir balon ve bu balonun devamı şeklinde üç milimetre çapında bir hortum vardır. Bu hortumun ucu ameliyatta deri altında sabitlenmiştir. Böylelikle balon dışardan iğneyle şişirilip mide boynuna geçirilmiş band halkası daha da daraltılabilir.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin