HEMOROİD

HEMOROİD AMELİYATI - TABURCULUKTAN SONRA

Taburculuktan sonra ilk birkaç hafta hafif derecede de olsa ağrı, ara sıra ufak kanamalar ve akıntılar olağan kabul edilir. Çünkü birkaç günde sosyal yaşama dönülebilmesine rağmen yara iyileşmesi 2-3 hafta sürebilir. İlk hafta ağrı kesici ve dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanılması gerekir. Kabız kalınması halinde şikayetler çok artacağından kabızlık önleyici-dışkı yumuşatıcı ilaçların rutin kullanımı önerilir.

HEMOROİD AMELİYATI SONRASI HASTANEDE

Hemoroid ameliyatından sonra genellikle bir gece hastanede yatış gereklidir. Ağrı kontrolü birinci öncelikli konudur. Ameliyat spinal anestezi altında yapılmışsa ameliyattan sonraki ilk 3-4 saat bacaklar tümüyle uyuşuktur ve hiç ağrı hissedilmez. Eğer ameliyat sırasında makata tampon konulmuşsa spinal anestezi etkisi geçmeden çekilmesi uygundur. Yine bu dönem bitmeden ağrı kesici başlanırsa hastanın konforu açısından iyi olur.

LONGO (STAPLER - ZIMBA) AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Stapler ile hemoroid ameliyatı için ameliyat hazırlığı ve anestezi şekli aynen klasik hemoroid ameliyatındaki gibidir.

HEMOROİD AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Hemoroid ameliyatı için hastanın ameliyat gününden önceki akşam ishal yapıcı şurup içip bağırsaklarını boşaltması tavsiye edilir. Bu ameliyat sırasında doktora, ameliyat sonrasında ise hastaya kolaylık sağlar. Ameliyat öncesi en az 5-6 saat açlık gerekir.

AMELİYAT DIŞI MÜDAHALELER NELERDİR?

LASTİK BANTLA BOĞMA (LASTİK BAND LİGASYON)

İç hemoroidlerin köküne vakumlu bir alet yardımıyla ince minik lastik halkalar oturtularak şişmiş yastıkcığın kan dolaşımı boğulur, engellenir.

HEMOROİD HASTALARI İÇİN TAVSİYELER - İLAÇLAR

TAVSİYELER

  • Bol miktarda (günde 7-8 bardak) su tüketin
  • Lifli gıdaları, meyve ve sebzeleri bolca tüketin
  • Kepek tüketin, kepekli ekmek tercih edin
Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin