AMELİYAT SÜRECİ

OBEZİTEDE TÜP MİDE AMELİYATI

Obezite tedavisi için uygulanan bir mide küçültme ameliyatıdır. Halen dünyada en yaygın olarak yapılan zayıflama ameliyatıdır.

Operasyon süreci konforlu, komplikasyon oranı nispeten düşüktür. Tatminkar düzeyde kilo kaybı sağlar.

3 DAKİKADA - KISACA OBEZİTE AMELİYATI

OBEZİTE AMELİYATI OLMALI MISINIZ?

- Eğer yıllardır fazla kilolara sahipseniz, diyet, egzersiz ve benzeri yollar sonuç vermiyorsa, kilo verseniz bile geri alıyorsanız,

- Obeziteye bağlı ek sağlık sorunları ve günlük yaşam zorlukları yaşıyorsanız, Vücut Kitle İndeksiniz hala 30'un üzerindeyse: EVET

HANGİ OBEZİTE AMELİYATI? NİÇİN TÜP MİDE?

TÜP MİDE AMELİYATININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Tüp Mide (mide küçültme) ameliyatı diğer obezite ameliyatlarına göre avantajlarının yüksek, dezavantajlarının dşük olması ve diger yöntemlere oranla daha fizyolojik (nisbeten bünyeye uygun) olması nedeniyle günümüzde dünyada en çek tercih edilen obezite ameliyatı haline gelmiştir.

AMELİYATA HAZIR MISINIZ?

Bu soruya evet diyebilmek için zihnen ve bedenen ayrıntılı bir hazırlık döneminden geçmiş olmanız gerekir. Hazırlandığınız şey hem önemli bir ameliyat hem de bir yaşam tarzı değişikliğidir.

AMELİYAT ÖNCESİ BESLENME ( YİNE Mİ DİYET?)

Evet. Ancak bu sefer başka.

Optifast olarak isimlendirilen bu program tamamen ameliyata hazırlık amaçlıdır. Obezite için ameliyat olacak hastaların mümkünse ameliyattan 2 hafta önce beslenme uzmanı kontrolüne girmeleri önerilir.

Bu hafif ve orta derecede obezitesi olan hastalar için zorunlu görülmeyebilir. Yapılırsa ameliyat sonrası koşullara uyum sağlanması kolaylaşır.

İleri derecede obezitesi olan hastalarda ise çok büyümüş haldeki karaciğerin kısa sürede az da olsa küçülmesini sağlayarak ameliyatı bir miktar kolaylaştırabilir.

TÜP MİDE AMELİYATINA GİDERKEN

Eğer tüm hazırlıklarınız tamamlanmış, hastaneye önceden yatmanızı gerektirecek ek bir sorununuz yoksa ameliyat günü sabahı hastaneye yatmanız yeterlidir.

AMELİYAT İÇİN ANESTEZİ NASIL OLACAK

Ameliyata karar verdiğinizde anestezi uzmanı sizi muayene edecektir. Sizin için en uygun anestezi tekniğinin seçilmesi ve uygulanması için ameliyat öncesi anestezi muayenesinde size yöneltilen tüm soruları açık, eksiksiz, doğru biçimde cevaplandırmış olmanız çok önemlidir.

TÜP MİDE? NASIL BİR AMELİYAT OLACAĞIM?

Tüp mide ameliyatı laparoskopik (kapalı) teknikle uygulanır. Bu işlem her biri 1-2 cm olan 4-5 adet minik kesiyle yapılır. Klasik açık ameliyatlardaki gibi büyük bir kesi gerekmez. Önce karın içi boşluk vücuda zararsız bir gazla şişirilir.

AMELİYATTAN UYANIRKEN

Ameliyat sonunda anestezi uzmanı gözetiminde tüm yaşamsal fonksiyonlarınız yakından izlenir vaziyette uyandırılacaksınız. Ameliyattan güvenli bir şekilde uyandığınız görülmüşse yarım saatten kısa bir süre gözlem altında tutulduktan sonra servisteki odanıza alınacaksınız.

TÜP MİDE AMELİYATI TEHLİKELİ MİDİR?

En net ve en kestirme cevap: Tüp mide ameliyatı tüm ameliyatlar arasında düşük-orta risk grubunda bulunan bir ameliyattır.

GASTRİK BYPASS AMELİYATI NEDİR?

Temel mantığı, sindirim sisteminde kestirme bir yol açılarak, gıdaların tam sindirilmeden sona doğru ulaştırılmasıdır.

Gastrik bypass ameliyatı sayesinde besinler midenin başlangıcından ince bağırsağın ortasına atlatılır.

MİDE KATLAMA AMELİYATI NEDİR?

Son yıllarda yapılmaya başlanan, tüp mide ameliyatına benzer bir zayıflama operasyonudur. Mide katlama ameliyatı (gastrik plikasyon) midenin geniş, sol tarafının tümüyle serbestleştirilerek dikine bir hat halinde kendi içine katlanmasıdır.

AYARLANABİLİR MİDE BANDI NEDİR?

Obezitede mide bandı (laparoskopik gastrik band) ameliyatı; midenin boynuna silikon yapıda bir halka geçirilmesi şeklinde bir ameliyattır. Mide kelepcesi olarak da bilinen yöntemdir.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin