AYARLANABİLİR MİDE BANDI NEDİR?

Obezitede mide bandı (laparoskopik gastrik band) ameliyatı; midenin boynuna silikon yapıda bir halka geçirilmesi şeklinde bir ameliyattır. Mide kelepcesi olarak da bilinen yöntemdir.

Band ince uzun parmak gibi, bir santimetre kadar eninde, 10 santimetre kadar uzunluğunda, iç yüzü boyunca gerektiğinde şişirilebilir bir balon taşıyan silikon yapıda bir malzemedir. Ameliyatta, açık düz bir şekilde karın içine sokulan band, yemek borusu-mide birleşim yerinin birkaç santimetre altında, mide dokusu ertafında kıvrılarak kemer tarzında bağlanır.

Midede bir boğum meydana getirilerek ceviz kadar üst mide odacığı oluşturulur. Gıdalar mideye gelince önce bu ceviz kadar üst mide odacığını doldurur. Halka biçimindeki bandın geçişi kısmen boğması nedeniyle gıdalar ancak yavaş yavaş geçebilir. Bu durum yemek yeme hızını yavaşlatıp, çabucak doygunluk hissedilmesine yol açarak zayıflama sağlar.
Gastric-Band-2
Ameliyat genel anestezi altında kapalı (laparoskopik) teknikle, bir saatten daha kısa bir sürede yapılabilen bir işlemdir. Hastanede bir gün yatış yeterlidir. Avrupa’da yaygın, Amerika’da nadir uygulanan bir yöntemdir. Ameliyatın hayati tehlikesi binde 3-4 civarındadır. Hastaların %5-10 kadarında ameliyat işlemine bağlı veya uzun vadede bandın vücut içinde bir yabancı cisim olarak varlığına bağlı sorunlar görülebilir.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin