TÜP MİDE AMELİYATINDAN SONRA TABURCULUK ÖNERİLERİ

Tüp mide ameliyatından sonra iyileşme durumunun gidişatına göre hastaların çoğu ameliyattan sonraki 3. gün hastaneden taburcu edilir.


Şehir dışından ya da yurt dışından gelerek ameliyat olan hastaların yaşadıkları yere dönmeden önce birkaç gün süreyle gerektiğinde hastaneye 2-3 saat içinde ulaşabilecekleri bir mesafede yakın bir yerde ikamet etmeleri tavsiye edilir.

Taburcu olduktan sonra her gün en az 1,5 litre (8 bardak) su için.
Water

İlk 2 hafta diyetisyeninizin belirlediği şekilde sulu gıdayla beslenin. Özellikle ilk haftalarda protein alımınız yetersiz olacaktır. Bu nedenle sıvılara katılan protein tozu takviyesini ihmal etmeyin.

Sıvı gıdaları yavaş yavaş küçük yudumlar halinde alın. İlk haftalarda yutma güçlüğü olabilir. Bu beklenen bir bulgudur. Geçicidir, endişe etmeyin. Almanız gereken ilaçları ezerek toz haline getirin ve sulandırarak yutun.

Karın duvarındaki ameliyat kesileri zamanla kendiliğinden eriyen gizli dikişlerle dikilmiştir. Dikiş alınması gerekmeyecektir.

Ameliyattan 48 saat sonra banyo yapılabilir. Bir hafta sonra ise hafif yürüyüşler yapmak, araba kullanmak mümkündür.

İki hafta dolduktan sonra yumuşak gıdaya geçtiğinizde açlık hissetmeseniz dahi öğün saatlerinde gıda almaya çalışın. Yutmadan önce çiğneyin, çiğneyin, çiğneyin bıkmadan usanmadan çiğneyin.

Her seferinde ağzınıza çok küçük lokmalar alın. Doygunluk hissettiğiniz anda sofradan kalkın.


İki hafta dolduktan sonra daha uzun yürüyüşler yapılabilir, yüzülebilir. Cinsel ilişkide bulunmakta sakınca yoktur.

Bir ay süreyle ağır fizik egzersizlerden ve ağır yük kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Çalışanlar için işe geri dönme süresi yapılan işin ağırlığına göre 20-30 gün arasında değişir.


nature-01Ameliyattan sonraki ilk bir ay içinde uçak yolculuğu yapılacaksa, uçuş süresince pıhtı önleyici (anti-emboli) çorap giyilmelidir.


Sigara kullanılmamalıdır. Sigaranın yara iyileşmesini bozacağı, enfeksiyon risklerini artıracağı, ülsere ve kanamaya yol açabileceği unutulmamalıdır.

Alkol kullanılmamalıdır. Alkol kullanılması halinde etkisinin ameliyat öncesine göre daha hızlı ve daha sert olacağını bilinmelidir. Ayrıca alkol alınınca aynı zamanda bol miktarda kalori de alınmış olacağı akılda tutulmalıdır.

Ameliyattan sonra çocuk sahibi olmak isteyen kadınların bir yıl süreyle korunması ve diyetisyen kontrolünden geçtikten sonra hamile kalması uygun olur.Yeni taburcu olan hastalarımıza aşağıdaki bilgilendirme metnini yanlarında bulundurmalarını öneriyoruz.


MEDICALPARK ANTALYA HASTANESİ
MİDE KÜÇÜLTME-TÜP MİDE
(LAPAROSKOPİK SLEEVE GASTREKTOMİ)
AMELİYATI SONRASI TABURCULUK ÖNERİLERİ

İLAÇLAR:

∗AĞRI KESİCİ hap; sadece ağrı olursa,
∗BULANTI GİDERİCİ hap; bulantı olursa kullanın.
∗KAN SULANDIRICI iğne; son dozu taburculuk günü akşamı deri altına (SC) yapılır.

∗MİDE KORUYUCU hap; günde bir defa, en az 3 ay süreyle devam edin.
∗VİTAMİN hapı (Supradyn All Day); günde bir defa en az 3 ay süreyle devam edin.
∗PROTEİN TOZU (Resource Glutamin), miktarı ve süresi diyetisyen tarafından belirlenir.

DİKİŞLER-YARA-PANSUMAN-BANYO: Dikişleriniz gizli dikiştir. Alınmasına gerek yoktur, kendiliğinden eriyecektir. Dren giriş yeri kendiliğinden kapanacaktır. Taburcu olduktan 24 saat sonra kendiniz pansumanlarınızı kaldırıp atabilirsiniz ve banyo yapabilirsiniz. Tekrar pansuman gerekmez. Yaralarda ağrı, şişlik, kızarıklık, akıntı gibi belirtiler olması halinde lütfen bize ulaşın.

GÜNLÜK HAYAT-HAREKET: Hareketli olun. Taburcu olduğunuz andan itibaren olağan günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Bir hafta sonra araç kullanabilir ve 2-3 km'den kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. İki hafta dolduktan sonra hafif işlerde çalışmanın, yüzmenin ve cinsel ilişkide bulunmanın sakıncası yoktur.

İsterseniz ameliyattan bir ay sonra fitness-spor salonlarına devam edebilir ve uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. İlk bir ay içinde uçak yolculuğu veya birkaç saatten uzun süre hareketsiz kalacak şekilde yolculuk yapacaksanız yolculuk süresince pıhtı önleyici çoraplar giymeniz gerekir.

DİĞER HASTALIKLAR-İLAÇLAR: Doktorlarınızdan başka türlü tavsiyeler almadığınız sürece ameliyattan önce kullandığınız ilaçları ameliyattan sonra da aynen kullamaya devam edin.

Tip II şeker hastalığı olan hastaların ameliyattan 2 hafta sonra endokrinoloji uzmanına muayene olması gerekmektedir.

Daha önce varsa ameliyattan sonra belli oranlarda düzelmesi beklenen yüksek tansiyon, kan yağları yüksekliği, uyku apnesi, depresyon gibi hastalıklar için gerekli tedaviler ilgili branş uzmanlarınca yeniden düzenlenir.

SU-DİYET: İlk bir ay boyunca her gün en az 1,5 litre (3 küçük pet şişe) su tüketin. Bir ay boyunca yanınızda pet şişe taşıyın ve her seferinde bir iki yudum olacak şekilde aralıklarla su için.

Ameliyat sonrası ilk bir ay beslenme uyum dönemidir. İlk 2 hafta sulu, sonraki 2 hafta püre kıvamında gıdalarla beslenmek gerekir. En az bir ay süreyle diyetisyen takibi şarttır. Zayıflama sürecinin daha sağlıklı yürütülebilmesi için mümkünse daha uzun dönem (3-6 ay) diyetisyen takibinde kalmanız tavsiye edilir.

Katı gıdalara geçtikten sonra midenizde takılma hissi duyarsanız bekleyin. Üstüne su içmeyin, yatmayın, oturur vaziyette lokmanın aşağı kayıp geçmesini bekleyin. Sofranızda katılarla sıvıları yan yana koymayın. Katı gıdaların yanında bir şeyler içmeyin. İçecekleri ayrı tüketin.

NE OLURSA ARAMALI: Tüp mide ameliyatından sonra çoğu ilk bir hafta içinde olmak üzere ilk bir ay boyunca mide zımba hattından sızma-kaçak gelişme riski vardır. Ancak bu çok nadir bir durumdur. Bu uyarı sadece tedbir amaçlı yapılmaktadır.

Kaçağın en önemli belirtileri huzursuzluk, çarpıntı, ateş ve karın ağrısıdır. Evinizde mutlaka ateş için DERECE ve çarpıntı için NABIZ ÖLÇER bir cihaz (dijital tansiyon aleti vb.) bulundurun.
Eğer huzursuzluk, ateş, çarpıntı, karın ağrısı gibi belirtiler hissederseniz hemen ateşinizi ve nabzınızı ölçün. İstirahat halindeyken ateş 38 derecenin üzerinde, nabız 100'ün üzerinde olursa vakit kaybetmeden bize ulaşın. Kaçak erken farkedilirse tedavisi daha kolaydır.

AYRINTILI BİLGİ için www.obezince.com sitemize bekleriz.
Sorunsuz zayıflamanız ve bundan böyle hep sağlıklı kalmanız dileğiyle.

MEDICALPARK ANTALYA HASTANESİ
OBEZİTE CERRAHİSİ KLİNİĞİ


Doç.Dr. Mehmet GÜLER 0530 663 92 20

Dyt. Aysun YURDAKUL 0532 673 30 40
Hem. Nihan YURT 0536 717 15 15
Hem. İrem GÜLER 0532 417 25 27

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin