HIZLI ZAYIFLAMAK TEHLİKELİ MİDİR?

Zayıflama ameliyatlarından sonra, özellikle ilk birkaç ayda hızlı kilo kayıpları yaşanmaktadır. Bu bir yandan hastayı sevindiren bir durumken bir yandan da metabolik dengeleri bozma riski olan bir durumdur.

Vücudun rahat bir şekilde tolere edebildiği yağ kaybı ayda 4-5 kilo kadardır. Metabolik yönden daha hızlı kilo kayıpları pek arzu edilmez. Çünkü bu tür durumlarda vücudun susuz kalması, kan şekeri düşmesi, sodyum, potasyum, kalsiyum gibi elektrolitlerin seviyelerinde dengesizlikler olabilir. Bunlara bağlı olarak halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk, bitkinlik, kan basıncı düşmesi, kalp ritim bozuklukları gibi sorunlar yaşanabilir.
0601_MGMT_obese_630x420
Bu açıdan obezite tedavisi ameliyatlarını takiben mutlaka doktor ve diyetisyen kontrolünde zayıflamak şarttır. Yeterli sıvı, elektrolit ve protein alımının gözetilmesi, gerekirse ek önerilerle desteklenmesi şarttır.

Bu aynı zamanda daha uzun vadede gelişebilecek kas erimesi, safra kesesi taşı, adet düzensizliği, saç dökülmesi, depresyon gibi sorunların önlenmesi için de gereklidir.


Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin