LONGO (STAPLER - ZIMBA) AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Stapler ile hemoroid ameliyatı için ameliyat hazırlığı ve anestezi şekli aynen klasik hemoroid ameliyatındaki gibidir.

Stapler otomotik bir kesme birleştirme aletidir. Bağırsak duvarının sarkmış iç katını makat kanalı içinde alttan-üstten sıkıştırıp fazlalığı ısırarak keser. Girimden 4-5 cm içeride 1-2 cm eninde bir halka çıkartır. Aynı anda alt tarafı içeriye-yukarıya çekip birleştirir. Kanalın en alt kısmını astarı kumaşa yapıştırır biçimde sabitler.

Stapler; gövdesi yaklaşık 3 cm çapında, boru şeklinde, uç kısmı konik yapıda otomatik bir alettir. Ucu makattan içeri sokularak kullanılır. Sapından yapılan hareketlerle içe sokulan uç kısmına kumanda edilir.

Önce girimden 4-5 cm kadar yukarıda bağırsak iç yüzünü dairesel olarak çepe çevre dolaşan halka şeklinde bir "kese ağzı büzgü dikişi" konur. Uzatılıp kısaltılabilir bir mille birbirine bağlı olan stapler kafa ve gövde parçaları birbirinden uzaklaştırılarak stapler boynu açığa çıkatılır.

SH5

*

Stapler anüs giriminden içeri sokulur. Aletin konik kafa kısmı başlangıçta konulan halka büzgü dikişi hizasından daha içeriye atlatılacak şekilde yerleştirilir. Bağırsak duvarını büzen halka dikiş aletin boyun kısmına oturtulur.

Boyundaki büzgü daraltılır ve aletin boynu gövdenin içine çektirilerek bağırsak duvarının sarkmış fazlalık kısmı boyun üzerine sıkıştırılır. Stapler dışardan kumanda edilerek boyun kısaltılıp, 4-5 santimetre içeride bağırsak duvarı iç tabakası yaklaşık 2 cm eninde çepeçevre bir doku stapler kafası ile gövdesi arasına sıkıştırılıp, hapsedilir.

Yine dışardan yapılan bir kumanda hareketiyle boyunda hapsedilen orta halka alet tarafında ısırılır, kesilir. Makine eş zamanlı olarak alt tarafı yukarıya çektirip çok sayıda minik zımbalarla üst tarafa birleştirir.

*

longoson2

Özetle staplerin tek hareketiyle makat kanalındaki fazlalık ortadan kaldırılmış, büyümüş ve sarkmış hemoroid yastıkcıkları normal şekle döndürülmüş olur.

Dışarda açık yara olmaz. Klasik ameliyatta 3-4 haftaya kadar uzaybilen yara iyileşmesi sorunlarından sakınılmış olur. Diğer tekniklerde sıklıkla görülen kanama, ağrı gibi problemler yaşanmaz.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

op-dr-mehmet-gulerop-dr-mehmet-guler-obeziteobezite-tedavi-op-dr-mehmet-guler