GECİKME TEHLİKELİ MİDİR? APANDİSİT PATLAMASI

EVET. İlk 24 saat içinde cerraha başvuran ve ameliyat edilen hastalar genellikle yarım saatten kısa süren bir ameliyat geçirir ve bir gün hastanede kalıp birkaç gün evde istirahat ederek olağan günlük hayatına dönebilir. . Ancak bir sebepten ameliyatı geciken hastaların durumu zorlaşır ve tehlikeli hale gelebilir.

Bu tür hastaların ameliyatları daha sıkıntılıdır. Ameliyat sonrasında ise karna hortum (dren) konup bir süre tutulması ve ek ilaç- serum tedavileri gibi daha zahmetli bir dönem yaşamaları söz konusu olabilir.

Dr Mehmet Güler Apandisit iStock 000011702648XSmallKökü tıkanan ve bakterilerle enfeksiyon gelişen apandis önce şişer. Sonra dolaşım bozukluğu gelişir ve belli bir yerinde çürüme sonucu delinme meydana gelir. Buna apandisit patlaması (perfore apandisit) denir.

Bu çürüme ve delinme apandisit belirtileri başladıktan sonraki ilk 24 saati takiben her an olabilir. Önemi şudur; artık olay kolaylıkla çıkartılabilir küçük bir organın iltihabı olmaktan çıkar ve daha çok bir bağırsak delinmesi tablosu haline gelir. Ancak yanıltıcı olan da şudur: Apandisit patladıktan sonra hasta ağrıda azalma ve hatta biraz da rahatlama hisseder. Bu "yalancı iyilik hali" 4-6 saat kadar sürebilir. Sonra şikayetler kaldığı yerden artarak devam eder.

Apandis delindikten sonra kirli enfekte içerik çevreye serbestçe yayılır. Çevrede cerahat birikir (periapandiküler apse) gelişir. Hasta kısa sürede ameliyata alınmazsa yaygın karın içi iltihap şeklinde ağır bir tablo gelişir.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin