APANDİSİT ŞÜPHESİ? NE YAPMALI, NE YAPMAMALI?

Apandisit şüphesi olan durumlarda belirti ve ve bulguların göz ardı edilmesi veya ilaçlarla geçiştirilmesi tehlikelidir. Saatler içinde mutlaka bir Genel Cerrahi Uzmanına başvurmanız gereklidir.

apandisitDurumunuz açıklığa kavuşuncaya kadar mümkün olduğunca yeme-içmeyi kısıtlamak uygun olur. Çünkü saatler içinde apandisit teşhisi kesinleşebilir ve acilen ameliyata alınma ihtimaliniz doğabilir. Ameliyata alınırken ideal şartlardan birisi, hastanın son 4-6 saatlik dönemde hiçbir şey yememiş içmemiş olmasıdır.

Teşhisiniz netleşinceye kadar kesinlikle ağrı kesici almamalısınız.

Böyle bir durumda ağrı kesicinin yasaklanması size eziyet gibi gelebilir. Ama bu çok kritik bir uyarıdır. Çünkü apandisitin en önemli işaretlerinden biri ağrının özellikleri ve ağrının saatler içinde gösterdiği değişimlerdir. Ağrı kesici sizi rahatlatabilir ama aynı zamanda belirtileri yatıştırır, bulguların önüne perde çeker. Suyu bulandırır, tanıyı zorlaştırır. Kısa bir süre içinde gelişebilecek apandisit patlaması gibi bir felakete karşı sizi duyarsız, doktorunuzu habersiz bırakabilir.

♣ Özellikle karın sağ alt tarafta ciddi derecede ağrınız var ve sebebi konusunda önceden kesin bir teşhis konulmamışsa Genel Cerrahi Uzmanına danışmadan lütfen ağrı kesici almayınız!

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin