ULTRASON NORMAL. HALA APANDİSİT OLABİLİR MİYİM?

Ultrason eğer apandisit işaretlerini görememişse bu her zaman hastanın apandisit olmadığı anlamına gelmez. Ama görmüşse sonuç dikkate alınmalıdır.

Başka bir deyişle ultrason yeterince duyarlı değildir.Hasta apandisit olduğu halde bazen ultrasonda apandisit bulguları görülemeyebilir. Yani yalancı negatiflik olabilir.

app-us
Ancak ultrason yeterince seçicidir. "Apandisit işaretlerini gördüm." diyorsa bunun doğruluk ihtimali yüksektir.

♣Apandisit teşhisi için yapılan ultrasonun doğruluk derecesi; apadisitin evresi, kullanılan ultrason cihazının teknik kapasitesi ve ultrasonu yapan radyoloğun tecrübesi gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Ameliyat sonrası patolojik incelemede kesin apandisit iltihabı olduğu teyit edilmiş hastaların geriye dönük kayıtları incelendiğinde, bazı hastaların dosyalarında 'apandisit bulguları saptanmadı' şeklinde ultrason raporları görülebilir.

O HALDE CERRAH NİYE ULTRASON İSTER?

Evet, ilk bakışta tuhaf gelebilir; ultrason "apandisit bulguları yok" dediği halde cerrah apandisiti düşünmekten vazgeçmeyecekse neden ultrason ister?

Cerrahın ultrasondan birinci beklentisi şüphelendiği apandisit teşhisini teyit ettirmek değildir. Amaç öncelikle -eğer varsa- apandisitle karışabilecek diğer sorunları yakalamak ya da elemektir. Çünkü ultrason apandisitle karışabilecek bir idrar yolu taşını veya yumurtalık kistini rahatlıkla ortaya koyabilir.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin