03- DİVERTİKÜL ve DİVERTİKÜLİT NEDİR?

KOLON DİVERTİKÜLÜ NEDİR?

Kalın bağırsak duvarında görülen, dışarıya doğru eldiven parmağı şeklindeki çıkıntılara kolon divertikülü denir. Bir kişide bu parmaksı çıkıntıların varlığına da DİVERTİKÜLOZ denir.

Divertiküllere daha çok 40 yaşın üzerinde rastlanır. Tüm sindirim kanalı boyunca görülebilirse de en sık kalın bağırsakta görülür. Kalın bağırsağın da daha çok sol tarafında ve sonuna yakın (sigmoid kolonda) görülürler. Çoğu zaman sessiz sedasız bir gidişat gösterirler.

DİVERTİKÜLİT NEDİR, NİYE OLUR?

Divertiküllerin iltihaplamasına DİVERTİKÜLİT denir. Bir açıklamaya göre; kalın bağırsak içinde basıncın artması bağırsak duvarında zayıf, gevşek çıkıntıları zorlayarak divertikülite yol açar. Bir diğer izah tarzına göre ise kanal içindeki dışkının duvardaki ceplere takılması enfeksiyona sebep olur. Kesin ispatlanmamış olmakla birlikte kuruyemişler ve atıştırma tarzı gıdalar da suçlanmaktadır.

İleri yaş, lifli gıdalardan fakir beslenme, hareketsizlik, sigara ve şişmanlık divertikülit oluşumuna yatkınlık yaratan durumlardır.

DİVERTİKÜLİT BELİRTİ VE BULGULARI NELERDİR?

Karın sol alt kadranda aniden ortaya çıkan ve değişmeden devam eden belirgin karın ağrısı, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, ateş, bulantı-kusma, ishal, şişkinlik, bazen makattan kanama. Muayenede karında özellikle sol alt tarafta bastırmakla hassasiyet.

DİVERTİKÜLİTTE TEŞHİS NASIL KONULUR?

Divertikülleriltihaplanmadıkça sessiz sedasız varlıklarını sürdürdükleri için, çoğu zaman check-up veya başka nedenlerle yapılan kolonoskopi gibi tetkikler sırasında tesadüfen farkedilir.

Önceden divertikülü olduğu bilinmeyen bir kısım hasta ise ilk kez bir divertikül iltihabı(divertikülit) atağı ile tanı alır. Benzer şikayetlere yol açtığı için karışabilecek hastalıklardan ayırt edilmesi gerekir. Bunlardan bazıları apandisit, iltihabi bağırsak hastalıkları ve pelvik iltihabi hastalıklardır.

Teşhis için ultrasonografi kısmen fikir verebilir. İdeal görüntüleme yöntemi bilgisayarlı tomografidir. Kolonoskopi divertiküllerin doğrudan görülmesine imkan sağlamakla birlikte işlem sırasında bağırsak için basınç artışı bağırsak delinmesi riski oluşturacağından alevlenmiş iltihap durumunda uygulanmaz.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin