17- MEME TAMAMEN Mİ ALINMALIDIR KISMEN Mİ?

Meme dokusunun ameliyatla alınmasına "mastektomi" denir. Meme kanserinde memenin kısmen mi yoksa tamamen mi alınması gerektiğine hasta ve hastalıkla ilgili bir çok kriter incelenerek karar verilir.

Dr Mehmet Güler Meme Hastalıkları Tedavisi iStock 0000169423

Meme dokusunun tümüyle çıkartılması ameliyatı uzun yıllardır uygulanan kendini ispatlamış başarılı bir tedavi şeklidir. Özellikle hastalığın lokal kontrolü açısından kısmen çıkartmadan üstündür. Ameliyatla memenin kaybı estetik ve psikolojik sorunlara yol açmakla birlikte, hayati bir noktada güvenilir bir yol olması açısından sıklıkla tercih edilen güvenilir bir yöntemdir.

Son yıllarda meme dokusunun kısmen alınması şeklindeki ameliyatlar da başarıyla uygulanmaktadır. Hastanın beden imajının korunması ve psikolojik durumu açısından nispeten avantajlıdır. Ancak memenin kalan kısmında hastalığın tekrarlama riski olması endişe vericidir. Bu nedenle kalan meme dokusuna mutlaka ışın tedavisi uygulanması zorunludur. Radyoterapi şartı ve buna bağlı sorunlar bu yöntemin en önemli handikapıdır.

Memenin bir kısmının alınması şeklindeki ameliyatlar her meme kanseri hastası için uygun değildir. Belli kriterleri taşıyan hastalar uygulanabilir. 18. başlıkta daha çok ayrıntı bulabilirsiniz.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin