MAMOGRAFİNİN YARARI - ZARARI?

MAMOGRAFİNİN YARARI NEDİR?

Mamografi her beş meme kanserinden dördünü çok erken evrede tespit edebilecek hassasiyettedir. Duyarlılığı daha yaşlı kadınlarda, doku yoğunluğu az olan memelerde çok daha yüksektir.

Dr Mehmet Güler Meme Hastalıkları Tedavisi iStock 0000114105

Mutlaka Genel Cerrahi Uzmanı tarafından yapılan meme muayenesiyle birlikte değerlendirilmelidir. Rutin yıllık mamografi taramaları sayesinde, meme kanserine bağlı ölümlerin üçte birinin önlendiği gösterilmiştir.

MAMOGRAFİNİN ZARARI NEDİR? Mamografi çektirilirken düşük dozda da olsa radyasyona maruz kalınır. Bu miktar direkt grafilerden(örneğin akciğer filminden) yüksek, boyalı(kontrastlı) filmlerden ve tomografiden düşüktür. Son yıllarda yaygınlaşan dijital mamografi cihazları sayesinde hem maruz kalınan radyasyon dozu daha az, hem de mamografinin duyarlılığı daha yüksek hale gelmiştir. Doz konusu üzerine çok konuşuluyor olsa da özetle beklenen yarar yüksektir, maruz kalınan radyasyon dozu tehlikeli düzeyde değildir ve beklenen yarar karşısında katlanılabilir seviyededir.

MAMOGRAFİNİN KISITLILIĞI NEDİR? Yoğun meme dokusu olan kadınlarda kanser gelişme riski diğer hastalara göre birkaç kat daha yüksektir. Ne yazık ki bu tür memelerde ışın geçirgenliği az olduğu için mamografinin hassasiyeti de yarı yarıya azalır. Bu handikaba rağmen mamografi hala eldeki en geçerli tarama yöntemidir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin