04- AMELİYAT - TEK TARAFLI ÇİFT TARAFLI ?

Tiroid bezi boyun orta hatta birleşen iki yumrudan (lobdan) oluşur. Ameliyatta bunlardan birinin veya her ikisi birden çıkartılması gerekebilir. Karar ameliyat öncesinde veya ameliyat sırasında belli kriterlere göre verilir.

Eğer her iki taraftada da hastalık varsa bez tamamen çıkartılır. Böylece ileride tiroid bezine bağlı bir hastalık gelişme riski tümüyle ortadan kalkar. Diğer taraftan ameliyatta her iki tarafta da ses tellerine giden sinirlerin etkilenme riski altında olması ve hastanın ameliyattan sonra ömür boyu her gün hap kullanma zorunda kalması işlemin dezavantajlarıdır.

Eğer hastalık bir tek tarafta olursa o zaman hastalıksız taraf yerinde bırakılarak tek taraf çıkartılabilir. Bu durumda bezin tamamen çıkartılması ameliyatındaki avantajlarla dezavantajlar yer değiştirir. Hasta ömür boyu hap kullanmak zorunda kalmaz ve ses tellerine giden sinirlerin her ikisi değil sadece ameliyat edilen taraftaki risk altındadır. Bu ameliyatın dezavantajı ise kalan tarafta yeniden aynı hastalığın gelişme ihtimalinin devam etmesidir.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin