GUATR

Tiroid bezi, vücut metabolizmasını düzenleyici rolü olan, boyunda yer alan bir organdır. Tiroid bezi hastalıkları yapısal ve işlevsel biçimde ortaya çıkabilir. İşlevsel bozuklukları için öncelikle hormon düzenleyici tedaviler uygulanır.
Tiroid bezinin genel olarak büyümesi; guatr, içinde oluşan yumrular ise nodül olarak adlandırılır. Riskli özellikler taşıyan ve belirli sınırları aşan büyümelerde tiroid bezinin ameliyatla alınması gerekir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve hastanede bir gün yatış yeterlidir.
Ameliyat sonrası dönemde vücut için gerekli tiroid hormonu günlük ilaç kullanılarak sağlanır. Aşağıdaki başlıklarda tiroid beziyle ilgili cerrahi konularda açıklamalar sunulmuştur.

01- GUATR (TİROİD BEZİ BÜYÜMESİ) NEDİR?

Tiroid bezi boynun ön tarafında yer alan kelebek şeklinde bir organdır. Ağırlığı yaklaşık 20-25 gramdır. Başlıca görevi tiroksin hormonunun üretimi ve salgılanmasıdır. Tiroksin hormonu genel olarak vücudun metabolik işleyiş hızının ayarlanmasından sorumludur.

02- GUATR AMELİYATI NEDİR, KİMLERE GEREKİR?

Bazı yapısal (guatr) veya işlevsel bozuklukların tedavisini sağlamak amacıyla tiroid bezinin cerrahi olarak çıkartılması işlemine tiroidektomi denir. Halk arasında genellikle "guatır ameliyatı" olarak bilinir.

03- NODÜLE İĞNE BİYOPSİ NE KADAR GÜVENİLİR ?

Tiroid bezinin elle muayenesinde veya ultrasonla kontrolünde "nodül" denilen çapları birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişen yumrular tespit edilebilir. Nodüllerin zaman içinde nasıl değiştiklerinin kontrolü ve takibi gereklidir.

04- AMELİYAT - TEK TARAFLI ÇİFT TARAFLI ?

Tiroid bezi boyun orta hatta birleşen iki yumrudan (lobdan) oluşur. Ameliyatta bunlardan birinin veya her ikisi birden çıkartılması gerekebilir. Karar ameliyat öncesinde veya ameliyat sırasında belli kriterlere göre verilir.

05- AMELİYATTAN ÖNCE HAZIRLIKLAR

Eğer ameliyat gerektiren şartlar mevcut ve hastanın hormon seviyeleri (T3, T4, TSH) normal sınırlarda ise doğrudan ameliyat hazırlıklarına başlanabilir.

06- GUATR AMELİYAT NASIL YAPILIR?

Ameliyat için genel anestezi (hastanın tümüyle uyutulması) gereklidir. İşlem süresi genellikle 90-120 dakika arasındadır. Hastanede bir gün yatış gerekir.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin