MAKATTA HER ŞİKAYET HEMOROİDTEN Mİ OLUR ?

Hayır. Makatta en sık görülen hastalık hemoroidal hastalıktır. Ama anüs bölgesinde benzer şikayetlere yol açan bir çok hastalık vardır. Bu hastalıkların her birinin farklı tedavi şekilleri vardır. Hemoroidal hastalığın tedavisi bile hastalığın evresine göre ve hastadan hastaya değişiklik gösterebilir.

Dr Mehmet Güler Hemoroid Fistul Fissur

Halk arasında anüs bölgesinden şikayeti olan herkese, sanki o bölgede başka hiçbir hastalık olamaz, sadece bir tek hemoroid hastalığa olurmuş gibi, onun da sadece bir tek tipi, bir tek derecesi varmış gibi gelişigüzel tavsiyeler verilmesi çok sık yapılan bir yanlıştır.

Doğru teşhis-tedavi imkanı beklenebilecek tek adres genel cerrahi uzmanlarıdır. Her biri makat bölgesinden birbirine benzer şikayetlerle cerraha gelen 10 hastaya 10 farklı takip ve tedavi planı uygulanması gerekebilir.

Özellikle makatta kanama şikayeti hassas bir konudur. Kanama makattaki çatlaktan, kalın bağırsak tümörüne kadar pek çok sebepten ortaya çıkabilir. Hemoroidal hastalıkta ağrı ve kanama nadir yakınmalardır. Akla ilk olarak hemoroidal hastalığın gelmiş olması diğer sebeplerin gözardı edilmesine yol açmamalıdır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin