01- KIL DÖNMESİ (PİLONİDAL SİNÜS) NEDİR?

Pilonidal sinüs kuyruk sokumunda, cilt altında yuvalanmış kıl yumaklarının sebep olduğu iltihabi bir hastalıktır. Hastalığın tipleri, klinik görünümleri açısından cerrahi literatürde bir konsensüs yoktur.

resimHastalar şu altı şekilden biriyle doktora başvururlar. (Bu sınıflandırma bir alıntı değildir. Kişisel klinik gözlemlerim sonucu oluşturduğum bir sınıflandırmadır. Kolay ifade edilir, kolay anlaşılır ve kolay teşhis-tedavi planlaması yapılır olması amaçlanmıştır.)

Tip I SESSİZ NOKTASI OLANLAR -- Kuyruk sokumunda belli-belirsiz şikayetler yaşanmış geçmiştir. Halen hiç bir yakınma yoktur. Sadece bir veya birkaç adet toplu iğne başı kadar delik vardır. Sadece takip yeterlidir.

Tip II OTURAMAYANLAR -- Apseli başlangıç (akut pilonidal kist apsesi). Önceden hiç bir yakınma olmamıştır. Kuyruk sokumunda, son birkaç gün içinde gelişmiş, genellikle anüsten 5-6 santimetre yukarıda, birkaç santim çapında ağrı, şişlik, kızarıklık vardır. Hasta oturmakta güçlük çeker. Antibiyotikler nadiren işe yarar. Ağrı kesicilere rağmen ağrı yatıştırılamaz. Acil ameliyat gerekir.

Tip III HEP AKINTISI OLANLAR -- Uzun süreli akıntı (kronik pilonidal sinüs). En sık görülen klinik tablodur. Akıntı ön plandadır. Geçirilmiş bir apseli başlangıçtan sonra veya hiç apse belirtisi hissedilmeden başlamış olabilir. Ağrı kızarıklık nadirdir. Hasta sık sık iç çamaşırında iltihabi kirlenme görür. İltihap delijkleri kalçalar arasındaki çukurlukta genellikle anüsten 5-6 santimetre yukarıda başlayıp daha yukarıya doğru yayılma eğilimindedir. Bazen bu deliklerden dışarıya doğru kıl uzandığı görülür. Uzun süredir hastalığı olanlarda orta hattın birkaç santimetre yan tarafında da delikler görülebilir. Bu hastalığın ilerlediğine işarettir. Planlı kalıcı tedavi için ameliyat gerekir.

Tip IV AKINTISI KESİLİP OTURAMAYANLAR -- Uzun süreli akıntıdan sonra akıntısı durup apse gelişen(kronik pilonidal sinüs apsesi). Kronik hastalığın seyri sırasında iltihabı dışarı akıtan açıklıkların tıkanması sonucu apseli başlangıçtakine benzer apse gelişir. Acil ameliyat gerekir.

Tip V AMELİYAT OLUP YARASI KAPANMAYANLAR -- Çoğu zaman hastalıklı alan geniş, çıkartılan doku büyük olduğu halde yama tekniği kullanılmayan hastalardır. Dokular gergin gergin onarıldığı için iyileşmeden ayrılır. Bazan da kesi alt ucu asimetrik teknikle yana kaydırılması gerekirken orta hatta bırakılmış ve yarası bir türlü iyileşmemiş hastalardır. Tekrar müdahale gerekir.

Tip VI AMELİYAT OLUP BAŞA DÖNENLER -- Ameliyat sonrası en az 3 ay yakınmasız dönem geçirdikten sonra yeniden apse ve akıntı gelişen hastalardır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin