TEDAVİ EDİLMEYEN FITIĞIN TEHLİKESİ VAR MIDIR?

Evet, kasık fıtığının uzun süre tedavisiz bırakılması sorunları büyütebilir. Doğal olarak zaman geçtikçe onarılması gereken alan büyür.

Bazı fıtık tiplerinde cilt altında kaybolmayan şişlik, bazılarında ise aşağıya doğru torbada şişlik meydana gelebilir. Özellike torbada oluşacak şişlik günlük hayatı etkileyecek derecede sorun yaratabilir. Zamanla artan şişlik ameliyatı da nispeten zorlaşacaktır.AbOğfıt

Şişlik içinden sarkan kısım bazen karın içi örtüleri (omentum), bazen de ince bağırsak olabilir.

Sarkan kısım çoğu zaman kendiliğinden karın içine dönebileceği gibi bazen de fıtığın oluşturduğu tünelin en dar yerinde kapana sıkışmış gibi sıkışıp kalabilir (inkarserasyon).

Uzun vadede her üç hastadan birinde bir sıkışma atağı olması beklenebilir.

Yaklaşık her 20 fıtık hastasından birinde sıkışıp kalmanın 3-4 saatten uzun sürmesi, boğulma (strangulasyon) görülebilir.

Fıtıkta boğulma bağırsakta çürümeye yol açabilir. Bu durumda bulantı-kusma, ateş, çarpıntı, kasıkta morarma gibi belirtiler görülebilir. Bu hayatı tehdit eden bir durumdur ve acil ameliyat gerektirir.

Fıtık bölgesindeki şişliğin sıkşıp kalması durumuyla karşı karşıya kalırsanız;
*önce sırt üstü yatın, mümkünse bacaklarınızın altına yastık vb. şeyler koyarak, vücudunuzun baş tarafı aşağıda ayak tarafı yukarıda olacak şekilde yatarak istirahat edin.
*Ses, ışık, etrafınızda kalabalık gibi uyaranlar olmasın. Nisbeten sakin bir odada derin derin nefes alıp vererek gevşemeye çalışın. Birkaç dakika gevşedikten sonra şişlik üzerine nazikçe basınç uygulayarak ve ovalayarak şişliği karın içine doğru göndermeye çalışın.
*Eğer bu mümkün olmuyorsa fıtık sıkışmış halde iki saatten uzun süre beklemeniz tehlikelidir. Lütfen bir Genel Cerrahi uzmanına başvurun.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin