FITIK AMELİYATI İÇİN ANESTEZİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

Ameliyat için; tümüyle uyutma - (narkoz - genel anestezi), belden iğne yapılarak belden aşağısını uyuşturma (spinal anestezi) veya doğrudan ameliyat bölgesine iğne yapılarak o bölgeyi uyuşturma (lokal anestezi) yöntemleri kullanılabilir.

Kapalı (laparoskopik) fıtık ameliyatı olacaklar hastalar için seçilecek uygun anestezi yöntemi toptan uyutma (genel anestezi) şeklindedir. anst

Açık fıtık ameliyatı olacak hastalar için lokal veya spinal anestezi kullanılabilir. Sadece fıtık bölgesine iğneler yapılarak uygulanan lokal anesteziye bazı hastalar uyum gösteremeyebilir. Bu nedenle öncelikle tercih edilen yöntem belden iğne yapılarak belden aşağısının uyuşturulması (spinal anestezi) yöntemidir.

Spinal anestezide hasta ameliyat esnasında uyanıktır, sadece belden aşağısını hissetmez. O dönemi bilinci açık yaşamak ve hatırlamak istemeyen hastalara serum yolundan ilaç verilerek evde uyuduklarına benzer bir uykuya dalması sağlanabilir.

Ayrıca spinal anestezinin etkisi ameliyattan sonra 2-3 saat daha devam eder. Bu dönemde de hastalar ağrı duymaz. Böylelikle hastalar en tedirgin olacakları dönemi en konforlu şekilde atlatmış olurlar.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin