FITIK AMELİYATI ÖNCESİ HAZIRLIKLAR NELERDİR?

Ameliyattan önce tüm hastalar planlanan ameliyat hakkında hem sözlü hem de yazılı olarak bilgilendirilmelidir. Bu bilgilendirmede hastanın anlayabileceği bir dilde ameliyatın özellikleri ve riskleri anlatılır.

Hastalar kendilerine sunulan ameliyata özgü bilgilendirilmiş onam formunu okur ve gerekiyorsa ek açıklamalar talep eder. Hasta ve cerrahın formu imzalası suretiyle bilgilendirmeler yapılarak ameliyata izin alındığı kayıt altına alınmış olur.A-klb

Ameliyat kararı verilen tüm hastalar anestezi uzmanı tarafından muayene edilir. Şeker, yüksek tansiyon, astım gibi hastalıkları olan hastalar ilgili branşlarca değerlendirilip varsa riskleri belirlenmeli ve ameliyat dönemine ait tedavi önerileri alınmalıdır.

Hasta eğer aspirin, kumadin vb. kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa, bu ilaçların etkisi altında ameliyata alındığında kanama riski yüksek olacaktır.

Bu tür hastaların, önce ilaçları kesilip 5-6 gün ilaçların etkilerinin geçmesi beklendikten sonra ameliyat edilmeleri gerekir.

Hasta ameliyattan önceki gece saat 24’ten sonra su dahil ağızdan hiçbir şey yiyip-içmeyecek şekilde aç kalmalı ameliyata oruç tutuyormuş gibi gelmelidir.

Ameliyat sahasının kasık bölgesinin traşı gerekiyorsa ameliyat sabahı yapılması önerilir.

Hastalar kalp hastalıkları veya yüksek tansiyon için ilaçlar kullanıyorlarsa ameliyat sabahı aç kalmış olmalarına rağmen bu tür ilaçlarını bir yudum su ile almaları önerilir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin