KESİN APANDİSİT MİYİM?

Bu soruya net bir cevap vermek çoğu zaman imkansızdır. Eğer doktorunuz belirtileriniz ile muayene bulgularınızı apandisite uygun buluyorsa size “apandisitsiniz” derken hep “büyük bir ihtimalle” ifadesini kullanma gereği duyacaktır.

Çünkü apandisit teşhisi günümüzde ileri derecede gelişmiş tıbbi teknolojilere rağmen hala büyük ölçüde klinik yoruma dayalıdır. Tahlil ve görüntüleme yöntemlerinin tanıya katkısı zayıftır. Teşhise giden yolun bir kısmı hala sislidir.

apandisitApandisite ait belirti ve bulguların çoğu varsa saatler içinde ameliyat olmanız gerekir. Teşhisiniz %100 kesinleşsin diye geçirilecek zaman sizin aleyhinize işliyor olabilir. Çünkü gecikme durumunda apandisit patlaması nedeniyle karşılaşılabilecek sorunlar çok daha hayatidir.

Vakit gündüz ise geceye, gece ise gündüze dönmeden ameliyat yapılmalıdır.

Belirti ve bulgulardan -bir kısmı mevcut olduğu halde- durum tipik formda apandisite benzemiyor ise ilk 24 saat beklemede kalınması ve apandisiti taklit edebilecek hastalıkların araştırılmasına devam edilmesi uygundur.

Trafik ışıklarının hep sarı yanıp söndüğünü düşünün. Takip altında olmalısınız. Takipte ışıklar yeşile dönebileceği gibi her an kırmızıya da dönebilir.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin