05- AMELİYATTAN ÖNCE HAZIRLIKLAR

Eğer ameliyat gerektiren şartlar mevcut ve hastanın hormon seviyeleri (T3, T4, TSH) normal sınırlarda ise doğrudan ameliyat hazırlıklarına başlanabilir.

Dr Mehmet Güler GuatrAncak hormon seviyelerinde yükseklik (hipertiroidi, zehirli guatr) var ise hemen ameliyat tehlikeli olabilir. Hastanın önce endokrinoloji veya dahiliye uzmanının muayenesinden geçmesi ve ilaç tedavisiyle hormon seviyesinin normal hale gelmesi sağlanmalıdır. Tercihen hastalar normal hormon düzeyleri sağlandıktan birkaç hafta sonra ameliyat edilmelidir. Normal seviyenin sağlanması bazen birkaç ay alabilir. Bu hastalar, ameliyat gününe kadar ilaçlarına devam etmeli, ameliyat sabahı da aç olmalarına rağmen ilaçlarını bir yudum su ile almalıdır.

Hasta eğer aspirin, coraspin, kumadin vb. kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa, önce bu tür ilaçların kesilip en az 5-6 gün bekledikten sonra ameliyat yapılmalıdır.

Ameliyat kararı verilen tüm hastalar anestezi uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Hasta ameliyattan önceki gece saat 24'ten sonra su dahil ağızdan hiçbir şey yiyip-içmeyecek şekilde kalmalı ameliyata oruç tutuyormuş gibi girmelidir.

Şeker, yüksek tansiyon, astım gibi hastalıkları olan hastalar, ilgili branşlarca konsülte edilmeli riskler belirlenmeli ve öneriler alınmalıdır. Hastalar bu hastalıkları ile ilgili ilaçlar kullanıyorlarsa ameliyat sabahı aç kalmış olmalarına rağmen ilaçlarını bir yudum su ile almalıdır.

Tüm hastalardan yazılı ameliyat izni alınmalıdır. Bunun için planlanan ameliyata özgü aydınlatılmış onam formları okunarak imzalamalı, hastanın ameliyata dair riskleri öğrenmiş olarak ameliyata izin verdiği belgelenmiş olmalıdır.

op-dr-mehmet-gulerop-dr-mehmet-guler-obeziteobezite-tedavi-op-dr-mehmet-guler