07- AMELİYATIN SONUÇLARI - SORUNLARI

Usulüne uygun yapılmış bir ameliyat ile hastaların tamamında etkin ve kalıcı tedavi sağlanır. Kısmi bir tiroid bezi çıkartılması (subtotal tiroidektomi) ameliyatından sonra hastalığın tekrarlama olasılığı vardır ama düşüktür.

Bezin tamamının çıkartılması (total tiroidektomi) durumunda ise hastaların ömür boyu her gün bir tablet ilaç (tiroksin hormonu) kullanması gerekir ancak hastalığın tekrarlama ihtimali yoktur.

Dr Mehmet Güler Guatr

Çoğunluğu geçici olmak kaydıyla, yaklaşık elli hastadan birinde ses kısıklığı (rekürren sinir travması), yaklaşık on beş hastadan birinde el uyuşması (paratiroid bez hasarı, kalsiyum düşüklüğü) gelişebilir. Tecrübeli cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlarda bu türden kalıcı problemlerin görülme ihtimali sıfır olmamakla birlikte çok nadirdir.

Hangi hastalarda sorun yaşanabileceğini önceden tam olarak kestirmek mümkün değildir. Ancak bu ihtimaller tiroid bezinin çevre dokulara yoğun yapışıklıklar gösterebileceği guatr türlerinde ve ikinci kez guatr ameliyatı olan hastalarda artabilir.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin