GUATR

Tiroid bezi, vücut metabolizmasını düzenleyici rolü olan, boyunda yer alan bir organdır. Tiroid bezi hastalıkları yapısal ve işlevsel biçimde ortaya çıkabilir. İşlevsel bozuklukları için öncelikle hormon düzenleyici tedaviler uygulanır.
Tiroid bezinin genel olarak büyümesi; guatr, içinde oluşan yumrular ise nodül olarak adlandırılır. Riskli özellikler taşıyan ve belirli sınırları aşan büyümelerde tiroid bezinin ameliyatla alınması gerekir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve hastanede bir gün yatış yeterlidir.
Ameliyat sonrası dönemde vücut için gerekli tiroid hormonu günlük ilaç kullanılarak sağlanır. Aşağıdaki başlıklarda tiroid beziyle ilgili cerrahi konularda açıklamalar sunulmuştur.

07- AMELİYATIN SONUÇLARI - SORUNLARI

Usulüne uygun yapılmış bir ameliyat ile hastaların tamamında etkin ve kalıcı tedavi sağlanır. Kısmi bir tiroid bezi çıkartılması (subtotal tiroidektomi) ameliyatından sonra hastalığın tekrarlama olasılığı vardır ama düşüktür.

08- HASTANEDE AMELİYAT SONRASI

Hasta ameliyathaneden yatağına bonu sarılı olarak çıkar. Bazen yara kenarına yakın bir yerden dışarıya uzanan 3-4 mm çapında plastik bir boru (dren) bulunabilir.

09- TİROİD KANSERİ - TEKRAR AMELİYAT ?

Tiroid kanseri hastalarında bezin tamamen çıkartılması gerekir. Bu hem hastalığın en önemli tedavi basamağıdır, hem de daha sonra uygulanacak ameliyat dışı tedavilerin ön koşuludur.

10- GUATR AMELİYATINDA TABURCULUKTAN SONRA

Ameliyattan sonra yaranın 2-3 gün kapalı kalması yeterlidir. Üçüncü günden sonra tekrar pansuman gerekmez. Yara kendiliğinden eriyen gizli dikişlerle yaklaştırılmış ise dikiş alınması gerekmez. Erimeyen dikişle yaklaştırılmış ise 3. gün dikiş alınır.

11- UZUN DÖNEM TAKİP NASILDIR?

Yara izi ilk 2-3 ay içinde birkaç metreden fark edilebilir derecededir. Çok iz kalmaması için ilk 2-3 hafta geçtikten sonra bir ay kadar süreyle yaranın her gün birkaç kez her seferinde birkaç dakika parmaklarla nazikce ovalanması önerilir.

op-dr-mehmet-gulerop-dr-mehmet-guler-obeziteobezite-tedavi-op-dr-mehmet-guler