KAPALI REFLÜ AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Ameliyat için standart yöntem kapalı (laparoskopik) tekniktir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi 100-150 dakika arasındadır. Hastanede iki gün yatış gerekir.

Karında iki tanesi 1 santimetrelik, üç tanesi yarım santimetrelik 5 adet minik kesi yapılır. Bu kesilerden küçülk kanüller sokulur. Kanüllerden birinden karın karbondioksitle şişirilip çubuk biçiminde bir teleskopik kamera sokularak karın içi görüntü tv monitörüne yansıtılır. Diğer kanüllerden farklı özelliklerde uçları olan çubuk şeklindeki cerrahi aletler girilerek işlem gerçekleştirilir. Ameliyat bir yeniden şekil verme ameliyatıdır. Organ veya dokulardan bir kısmının kesilip çıkartılması söz konusu değildir.

--İlk olarak yeniden şekillendirilecek bölge (yemek borusunun alt kısmı ile midenin üst kısmı) komşu dokulardan serbestleştirilir.

--Reflü hastalarının önemli bir kısmında yemek borusunun, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu ayıran raf biçimindeki diaframdan geçtiği delik geniş ve gevşektir. Yemek borusu-mide kavşağındaki açılanma düzleşmiş, bu bölgedeki boğum yukarıya, göğüs boğluğuna doğru kaymıştır. Bu yapısal bozulmaya kayıcı tip mide fıtığı (sliding hiatal hernia) denir. Ameliyatta önce bu boğumun normalde olması gerektiği gibi diafram rafının altında, karın boşluğu tarafında kalacak şekilde konuşlanması sağlanır.

--Diaframdaki delik yeniden doğal sıkılık sağlanacak ayarda dikişlerle daraltılır (hiatoplasti).

--Son olarak da midenin şişkin, bombe üst kısmı, yemek borusunun en alt kısmı üzerine yaka biçiminde sarılırak dikilir (fundoplikasyon). Bu şekilde yeniden bir yüksek basınçlı bir boğum (sfinkter=geçit) mekanizması oluşturulmuş olur..

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin