REFLÜ AMELİYATI SONRASI NASILDIR?

Ameliyat sonrası önemli bir ağrı problemi yaşanmaz. Bazı hastalarda özellikle ilk gece sırt ağrısı olabilir. Birkaç doz ağrı kesiciyle yeterli konfor sağlanır. Ameliyat küçük deliklerden yapıldığı için enfeksiyon, fıtıklaşma gibi yara sorunları çok nadirdir.

Dr Mehmet Güler ReflüHastalar ameliyattan buruna takılı bir sonda ile çıkarlar. Bu mide ve yemek borusundan dışarı uzanan 4-5 mm çapında nazogastrik sonda adı verilen bir hortumdur. Bu sonda genellikle ertesi sabah çıkartılır.

Ameliyattan sonraki birinci gün hastalar sıvı gıdalar almaya başlar. Yeterli miktarda sıvı alabilen hastalar ikinci gün taburcu olabilirler.

Hastaların %20 kadarında ilk 2 hafta yutma güçlüğü olabilir. Bu bir komplikasyon olarak değil ameliyatın doğal sonucu olarak değerlendirilir. Çünkü bu hastalar uzun süredir yemek borusundan mideye geçit bölgesinde gevşekliğe alışıktırlar. Ameliyatla geçişin olağan hale getirilmesi nispeten darlık şeklinde algılanır. Bu nedenle ilk 2 hafta sıvı ve yumuşak gıdalar alınmalıdır. Et ve ekmek gibi gıdalar ancak 3. haftadan sonra iyice çiğnenerek alınabilir.

Yine ameliyatta oluşturulan yeni geçit mekanizmasına bağlı olarak geğirememe, kusamama ve karında şişkinlik şikayetleri olabilir. Ancak şişkinlik şikayetlerinin çoğu birkaç ay içerisinde kendiliğinden düzelir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin