KAPALI SAFRA KESESİ AMELİYAT NASIL YAPILIR?

Safra kesesi ameliyatı genellikle kapalı (laparoskopik) teknikle yapılır. Tüm işlemler karın duvarına yapılan minik kesilerden sokulan çubuk şeklindeki aletlerle yapılır. Ameliyat için hastaların tümüyle uyutulduğu genel anestezi yöntemi tercih edilir.

İşlemin özü; safra kesesinin önce kanalının ve damarlarının bölünüp ayrılması sonra da karaciğe yapışık olan yüzünün ayrılarak (içindeki taş ve çamurla birlikte) tamamen çıkartılmasıdır.

Göbekten küçük bir boru sokup karın boşluğunun yaklaşık 4 litre gazla şişirilmesiyle işleme başlanır. Sonra bu boru içinden çubuk biçiminde bir kamera gönderilerek karın içindeki manzara televizyon ekranına yansıtılır. Böylece cerrahi aletler ve işlemler için görüş imkanı ve hareket alanı sağlanmış olur.

Sağ kaburga yayı altından üç tane daha küçük boru yerleştirilerek çubuk biçimindeki cerrahi aletler içeri sokulur. Cerrah karın içindeki organları, kullanmakta olduğu aletleri ve yaptığı işlemleri ekrandan izleyerek ameliyat yapar.

Kamera görüntüyü büyüterek ve istenilen açıdan yansıtabildiği için cerrahın görüş imkanı açık ameliyatlardan daha üstündür. Gerekirse ameliyat sırasında video kaydı yapılabilir.

Ameliyatta önce safra kesesinin damarı ve kanalı bulunarak titanyum zımbalarla kapatılır, kesilir ve ayrılır. Sonra safra kesesi karaciğere yapışık olduğu yerden sıyrılıp karın içinde serbest hale getirilir.

Kese deliklerden birinden dışarı çıkartılır. İşlem biterken karın içindeki gaz tümüyle boşaltılıp, minik kesiler gizli dikişlerle yaklaştırılarak ameliyat tamamlanır.

Ameliyat süresi genellikle 15-45 dakika arasında değişir. Ciddi derecede alevlenmiş (akut) iltihapla başvuran hastalarda veya uzun süredir iltihabı olan (çok sayıda karın ağrısı atağı geçirmiş) hastalarda ameliyat daha uzun sürebilir ve daha çok cerrahi tecrübe gerektirir. Ayrıca hastanın genel sağlık koşulları, safra kesesi ile komşu organların yapısal ilişkileri de ameliyatın gidişatına etkilidir.

Hastalığın erken dönemlerinde başvuran hastalar için yapılan ameliyatlar kısa ve konforlu, iyileşme süreci sorunsuz ve rahattır.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin