BESLENME VE GEÇMİŞİMİZ

Acaba genetik mirasımıza ve fizyolojimize uygun olarak mı besleniyoruz?
Yeryüzünde var oluşumuzdan bu yana biyolojik özelliklerimiz çok mu değişti?
Ya beslenme tarzımız?
Gün geçtikce beslenme tarzımızla ilişkili birçok hastalığın, obezitenin, metabolik hastalıkların sökün etmesinin sebebi bu sorularda aranabilir mi?

* * *

Tarihe bakalım.

* 3.000.000 yıl önce - Yeryüzünde insan soyu ortaya çıkıyor.

* 800.000 bin yıl önce - İnsanların ateşi kontrol edebilme becerisi kazandığına dair bulgular mevcut. Böylece besinleri pişirebilme ve daha kolay sindirebilme şansına sahip oldukları düşünülüyor.

* 70.000 yıl önce - Bugün yeryüzünde hüküm süren insan alt türü ortaya çıkıyor. İnsanlar doğada avcı-toplayıcı küçük topluluklar halinde yaşıyorlar. Buna uygun bir beslenme tarzına sahipler. O günden bu yana geçen süre aslında sindirim sisteminin anatomisinin ve fizyolojisinin değişmesi için çok kısa bir süre. O dönemden günümüz insanına kadar evrimsel anlamda önemli bir dönüşüm olmadan gelindiğini biliyoruz.

* 10.000 yıl önce - Tarım keşfedilerek buğday evcilleştiriliyor. Tarım devrimi ile tahıl ürünlerinin bollaşması beslenme tarzında büyük bir değişime yol açıyor. Nüfus artıyor, yerleşik hayata geçiliyor ve köyler oluşuyor.

* 5.000 yıl önce - Büyük nehir boylarında sulu tarım geliştiriliyor. Besinler daha da bollaşınca artık kentler oluşuyor. Ancak bolluk ve kıtlık hala doğa olaylarına bağlı olarak devam ediyor.

* 500 yıl önce - Yeni dünyanın(Amerika kıtasının) keşfiyle eski dünya insanları daha önce hiç yemedikleri mısır, patates, domates, biber, fıstık, kakao gibi birçok yiyeceği kısa bir süre içinde sofralarına dahil ediyorlar.

* Son 100 yılda - Teknolojinin de yardımıyla endüstriyel tarım gelişirken geleneksel tarım yavaş yavaş terk ediliyor. Doğal koşullarla oluşan yerel tohumların soyları tükenirken, insanlar tarafından seçilmiş, biyolojik-genetik yapılarına müdahale edilmiş ürünlerin üretim kapasiteleri katlanarak artıyor. Biyoçeşitlilik azalırken seri üretimle elde edilen ve uzun süre dayanması için kimyasal katkı maddeleri eklenen ürünler tüm dünyaya kolayca pazarlanıp dağıtılabiliyor.

* Son 50 yılda - Artık gıda endüstrisinin ürünü her türlü yiyecek ve içecek, her coğrafyada, her toplumda, her iklimde, her mevsimde tüketilebilir hale geldi. İşlenmiş gıdaların ve fast food tüketiminin yaygınlaşması da bunlara eklenince toplumların bin yıllardır doğal yaşam ortamlarına göre geliştirdikleri geleneksel beslenme kültürlerinin altüst olduğu bir gerçek. Bu dönemde dünyada obezite oranı 2 katından fazla, şeker hastalığı oranı 10 katından fazla arttı.

* Son 10 yılda - Aşırı ve dengesiz beslenme yüzünden, obezitenin yol açtığı hastalıklardan ölenlerin sayısı, tarihte ilk defa açlıktan ölenlerin sayısını aştı.

* Sonuçta beslenme tarzımızda, sindirim sistemi işleyişimizin kolay kolay ayak uyduramayacağı baş döndürücü bir değişimin yaşandığını görüyoruz. Nesiller boyunca genetik olarak getirdiğimiz fizyolojik özelliklerimiz ile tükettiğimiz gıdalar arasında büyük bir uyumsuzluk geliştiği artık gün gibi ortada.

* * *

Günümüz modern insanının diyeti çoğunlukla aşırı kalorili, liften fakir, rafine ya da önceden pişirilmiş haldedir. Bu durum besinlerin sindirim sisteminin üst bölgelerinden aşırı derecede kolay emilmesine yol açar. Alt bağırsak kısımlarında emilecek fazla gıda kalmaz. Bu nedenle o kısımlarda gıdalara hormon yanıtı azalır. Böylece güçlü pankreas uyarıcı ve insülin salgılattırıcı etkiler zayıflar. Diyabetik ve obez kişilerde de güçlü kan şekeri düzenleyici patansiyele sahip olan bu tür hormonların üretiminin azalmış bulunması dikkate değer bir bulgudur.

op-dr-mehmet-gulerop-dr-mehmet-guler-obeziteobezite-tedavi-op-dr-mehmet-guler