BEKLEMEK ŞART MIDIR?

Sağlık alanının doğası gereği muayene sürelerinin, ameliyat sürelerinin standardize edilmesi zordur. Sık sık randevu saatleri sarkabilir. Hastalar çoğu zaman kendilerinden önceki hastaların işlerinin bir an önce bitirilip sıranın kendilerine gelmesini beklerler.

Hâlbuki yine aynı hastalar kendileri muayenedeyken, kendileri için ayrılan sürenin çabucak bitivermemesini, doktorun kendilerine bolca zaman ayırıp, şikayetlerini uzun uzun dinlemesini ve uzun uzun açıklamalar yapmasını beklerler.

kelebekÖzetle zaman konusunda hastaların dışarda beklerken hissettikleriyle içerde muayene esnasındaki beklentileri farklı farklıdır. Zaman aynı ortak zamandır. Dışardayken de içerdeyken de saatin tik takları aynı olsa da hastaların zaman algısı farklıdır.

SADECE EMPATİ BU PROBLEMİ ÇÖZER. Önce sıra beklerken kendinizi o anda halen muayene olan hastanın yerine koymanız, sonra kendiniz muayene olurken de kendinizi o anda sıra bekleyen hastanın yerine koymanız HER ŞEYİ KOLAYLAŞTIRIR.

Bazen da uzun uzun ameliyattan çıkacak cerrahı beklemek gerekir. Cerrahın elinin altındaki insan hayatıdır. Ameliyat süreleri önceden planlanmış olsa da buna uymak her zaman mümkün değildir. Bir ameliyat aslında önceden bitirilmesi planlanmış saatte değil, o hasta için en iyi sonuca ulaşılabildiği saatte bitirilebilir. Bu vicdani bir sorumluluktur. Hiçbir hasta zamanı sınırlı bir ameliyat olmaya ve hiçbir cerrah zaman baskısı altında çalışmaya zorlanamaz.

Bir ameliyat ne kadar sürede bitebiliyorsa o kadar sürede biter. Önceden bir saat olarak planlanan bir ameliyat, ameliyat esnasında saptanan beklenmedik bulgular nedeniyle iki saate uzuyorsa sonraki randevular kayar. Cerrahın bu noktada acele etmek ya da "bu ameliyat için ayırdığım süre doldu, muayeneler bekliyor, ameliyatı kesip polikliniğe gidiyorum” demek şansı yoktur.

Eğer poliklinikte randevu saatiniz gelmiş ama siz hala cerrahın ameliyattan çıkmasını bekliyorsanız, bir an için bir yakınınız ameliyat oluyormuş gibi düşünün, hatta kendinizi ameliyattaki hastanın yerini koyun. Böylece belki bekleme salonunda daha kolay sabredebilirsiniz. Hatta beklemeyi bir eziyet olarak değil, belki bir gün siz ameliyat olurken de hiç tanımadığınız başka insanların sizin için yapabileceği bir fedakarlık olarak algılayabilirsiniz.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin