SİZE AYRILAN ZAMANI İYİ KULLANMAK

Doktorla yapacağınız görüşmenin başında, önceden gittiğiniz doktorları, hastaneleri, sizin için yapılan tetkikleri, çekilen filmleri birkaç dakikalığına unutun. Duyduğunuz tıbbi ifadeleri ve hastalığınız hakkındaki tahminleri bir kenara bırakın. Öncelikle yapmanız gereken şey olabildiğince kendinize has bir üslupla şikayetlerinizi anlatmaktır.

kelebekÖNCE
Nerenizde, ne tür şikayetleriniz var, nasıl ortaya çıktı, nasıl devam ediyor? Bunları anlatın.

Doktorunuz şikayetlerinizle ilgili ilk sorgulamalarını tamamladıktan sonra sağlık probleminizin geçmişini, öyküsünü anlatabilirsiniz. Daha önce hastane-hastane, doktor-doktor dolaşmış olsanız dahi size ayrılan süreyi bu olayları anlatarak ziyan etmeyin. Rahatsızlığınızla doğrudan ilgisi olmayan konular, teşhis-tedavi için dolaştığınız yerler, yaşadığınız olaylar doktorunuz tarafından çok ilgiyle dinlemiş olsa dahi bunların size teşhis konulmasına pek bir faydası olmaz.

Doktorunuz durumunuzu sorgularken size sorulmadıkça “şu doktor şöyle demişti, bu doktor da böyle demişti” gibisinden ifadeler kullanmaktan kaçının. Önce izin verin karşınızdaki doktorunuz özgürce kendi kanaatini geliştirsin. Ayrıca hiçbir doktoru başka bir doktora çekiştirmeyin. Doktorunuz size uyarsa meslek etiğini çiğnemiş olur, uymazsa siz bozulursunuz.

Doktorunuz çok meşgul görünüyor olsa dahi siz rahat olun. Kendinizi rahatça ifade etmeye çalışın. Sizin randevunuzda onun tüm işi sizsiniz. Ancak size ayrılan sürenin de sınırsız olamayacağını kabul edin.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin