GERÇEKTEN AMELİYAT OLMALI MIYIM?

Ameliyat ihtiyacı doğması çoğu zaman beklenmedik bir durumdur. Can tatlıdır. Ameliyatın küçüğü büyüğü olmaz. Ne kadar soğukkanlı olursanız olun, hastalık nedeniyle dahi olsa iradeniz dışında bedeninize yönelik her türlü müdahale tedirginlik yaratacaktır.

Önce şunu düşünün; her gün çevrenizde onlarca insan ameliyat oluyor ve sağlıklı bir şekilde normal hayatlarına devam edenlerin oranı, sağlığı daha kötüye gidenlerin oranından çok çok daha yüksek. Duygusal çalkantılara dalmak yerine bunu kendi sağlığınız için yine kendi üzerinize düşen bir görev olarak görmeye çalışın.

Birkaç farklı cerrahtan görüş almanız iyidir. Ama özellikle sağlıkcı değilseniz şunu baştan kabul edin; çok araştırsanız, çok bilgi edinseniz dahi her şeyi tam olarak anlamanızın, kavramanızın mümkün olmadığı bir alandasınız. Hekimler bile onlarca branşa ayrılmış durumda. Eğitimlerinin en az yarısı ortak olmasına rağmen kendi uzmanlık alanları dışında uzun boylu konuşmaktan kaçınırlar.

kelebekHastalığınız ya da tedaviniz hakkında genel bir malumata sahip olmak hakkınızdır. Ancak haddinden fazla bilgilenmeye çalışmak da sadece tedirginliğinizi artırır. Sağlık çok geniş, çok yoğun ve çok derin bilgi yükü olan bir alandır. Bu nedenle kararlarınızı edineceğiniz bilgilerden çok, hekimlere duyacağınız güvene dayandırmanız gerekecektir.

-- Eğer size rahatsızlığınızın çözümü için ameliyat öneriliyor ve tek bir yöntemden bahsediliyorsa büyük bir ihtimalle standart bir ameliyat ile karşı karşıyasınız demektir. Rahat olun. Cerrahınızın bilgi ve tecrübesine güveniyorsanız teslim olun.

-- Eğer size tedavi konusunda hepsi de birbirine benzer oranda geçerli ve güvenilir birkaç çeşit ameliyattan bahsediliyorsa güvendiğiniz cerrahın daha çok tecrübeli olduğu yolu tercih edin.

-- Eğer size birçok tedavi çeşidinden bahsediliyorsa bilin ki zor bir sorunla karşı karşıyasınız. Biraz daha araştırın. Özellikle nadir görülen, uzun bir tedavi süreci gerektiren ya da çok sayıda bölümü ilgilendiren bir sorunla karşı karşıyaysanız geniş bir organizasyona ihtiyacınız var demektir. Büyükçe bir hastaneye başvurmanız iyi olur.

-- Eğer size pek bilinmeyen mucizevi bir yoldan bahsediliyorsa oradan uzaklaşın. Tıbbi bilgiler ve yöntemler asırlardır yüz binlerce hekimin iğneyle kuyu kazar gibi geliştirdiği birikimlerdir. Tıpta amatör mucizelere yer yoktur.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin