BİR SORU SORUP ÇIKACAKTIM

Bazen ayaküstü birkaç soru sorarak sağlık problemlerine çözüm arayan hastalarla karşılaşırız. Bu yaklaşım tarzı hastalığın ve sağlığın çok kompleks olan doğasına aykırıdır.

Sağlıkla ilgili sorulabilecek her türlü soruya ancak etraflı - sistematik bir değerlendirmeyle cevap verilebilir. Eğer randevu almadan, yani doktorun belli bir zamanını önceden rezerve etmeden ayaküstü bilgi almaya çalışıyorsanız büyük ihtimalle tatminkar bir sonuç alamazsınız.

kelebekBir insanın sağlık sorunlarını dinlemenin, anlamanın, incelemenin, muayene etmenin belli bir yolu yordamı, ortamı vardır. Herşeyden önce hekimlik profesyonel bir iştir ve sağlık mahrem bir konudur.

Uygun olmayan koşullarda sağlık sorunlarını açmak faydasız hatta riskli bir şeydir. Sizin sorduklarınız değilse de size sorulması gerekenler mahrem şeyler olabilir. Örneğin siz karın şişliğinizin sebebini öğrenmeye çalışırken, birden herkesin içinde tuvalet alışkanlıklarınızla ilgili şeyler anlatmak noktasına gelip sorduğunuza soracağınıza pişman olabilirsiniz.

Gelişigüzel koşullarda, arkadaş toplantılarında, eş-dost ziyaretlerinde, ortalık yerlerde muayene yapılmaz. Bu tür manzaralar, hem kişinin kendi sağlığına verdiği değerin, önemin azlığı, hem de hekimin kendi işine gösterdiği özenin yetersizliği olarak algılanabilir. Üstelik hiçbir hekim, zaten uzun olan mesai saatlerinin dışında 7/24 görevdeymiş gibi yaşamak istemez.

Telefonda uzun uzun anlatarak hastalığınıza çare bulmaya çalışmak da anlamsız bir çabadır. Belki de telefonda bir doktora sorulabilecek en anlamlı soru “şimdi acilen mi gelmeliyim yoksa sonra gelsem de olur mu?” şeklinde olabilir. Bunun dışında doktorunuza telefon ettiğinizde aslında alabileceğiniz bir tek cevap vardır. Nasıl ki arabanız için servise telefon ettiğinizde “getirin bir bakalım” deniyorsa, doktorunuza telefonda hemoroidinizden bahsettiğinizde de alacağınız cevap benzer olacaktır.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin