BAKALIM OBEZ MİYİZ?

Kilo kategorisinin ve obezite derecesinin belirlenmesi için en çok tercih edilen yöntem VÜCUT KİTLE İNDEKSİ (VKİ), İngilizce kaynaklarda Body Mass İndex (BMI) olarak bilinen hesaplamadır.

VKİ kilogram cinsinden vücut ağırlığının, metre cinsinden boyun karesine bölünmesi sonucu elde edilen rakamdır. Yaşa ve cinsiyete göre değişmez. Tüm yetişkinler için geçerli standart bir hesaplamadır. Sadace boyunuzu ve kilonuzu girerek VKİ değerinizi hemen öğrenebilirsiniz.TIKLAYIN - HESAPLAYIN

VKİ 25'in üzerinde ise kişi fazla kilolu, 30'un üzerinde ise obez olarak kabul edilir. İndeksi 35'in üzerinde olan hastalar doğrudan, 30'un üzerinde olup beraberinde obeziteye bağlı ek hastalıkları olanlar için tedavide ameliyat seçeneği söz konusu olur.

bmi-tablo3

Aslında obezite tanım olarak vücutta sağlığı bozacak ölçüde anormal veya aşırı yağ birikmesidir. Ancak sağlıklı bir kişide vücut yağ oranı yaşa ve cinsiyete göre değişmektedir. Kadınlarda ve ileri yaşlarda yağ oranı daha yüksektir.

Örneğin 30 yaşında bir erkeğin vücut yağ oranının %25'in üzerinede olması obezite kabul edilirken, 50 yaşında bir kadının obez sayılması için yağ oranının %40'ı aşması gerekir.

Body-Fat-chart2

Yağ oranının artması kadar vücut yağ dağılımı da önemlidir. Fazla yağın özellikle karın bölgesinde biriktiği (elma tipi) obezite sağlık açısından daha tehlikelidir. Bu nedenle bel çevresi ölçümü de yetişkinlerde obeziteye bağlı hastalıkların gelişme riski açısından dikkate değer bir ölçüttür.

Bel çevresi kadınlarda 80 cm'nin, erkeklerde 94 cm'nin altında olmalıdır. Bel çevresi kadınlar için 88 cm üzerinde, erkekler için 102 cm üzerinde ölçülen kişiler özellikle tip 2 şeker hastalığı ve kalp-damar hastalıkları gelişmesi yönünden yüksek riskli gruba girer.

Bir başlık ekleyin kopyası

Bir başlık ekleyin kopyası 2

Bir başlık ekleyin